Pravilno držanje trzalice za gitaru

Pravilno držanje trzalice je osnova i temelj za pravilno izvođenje ritmičkih i naprednijih lekcija za gitaru. Trzalicu držimo između prvog prsta (kažiprsta) i palca. Pravilo je da što veći dio trzalice držite lakše ćete njome upravljati. Pristisak na trzalicu nesmije biti prejak ni preslab, držeći trzalicu u laganom pritisku omogućuje vam veću fleksibilnost pri trzanju gore i dolje. Trzalica mora biti u okomitom položaju u odnosu na žice, te je dovoljno da je vrh trzalice pri hvatu vani nekih 5 – 8 mm (vidi sliku). Vrlo je vjerovatno da će vam trzalica ispadati pri sviranju, ali to je sasvim normalno dok ne dobijete osjećaj u držanju. Drugi, treći i četvrti prst su u ispruženom položaju. Također pokušajte svirati s različitim debljinama trzalica, primjetiti ćete da će vam neke biti ugodnije od drugih, zato je potrebno eksperimentirati s trzanjem.

Pravilno držanje trazlice

Pravilno držanje trazlice

Primjer položaja desne ruke i pravilno držanje trzalice. Nježnim naslanjanjem trećeg i četvrtog prsta na tijelo gitare dobivamo bolju koordinaciju prilikom trzanja, odnosno prsti se trebaju lagano držati u naslonjenom položaju kako bi se slobodno micali dok trzate žice. Svakako Vam preporučujem da pročitate članak “Pravilno držanje gitare“.
Mala Škola Gitare - komentari