Osnovni akordi za gitaru – 2 dio. Septakordi

Osnovni akordi za gitaru. Primjetio sam kod svojh učenika, koji su većinom početnici na gitari da im odgovara ovaj pristup „jednostavnog“ – korak po korak učenja akorda. Iz toga razloga odlučio sam podijeliti sa vama 10 novih akorda s kojima ćete se konstatno susretati u vašem daljnjem proučavanju i sviranju gitare. U ovom članku obraditi ćemo popularne septakorde ili kako ih od milja zovemo „sedmice“. Cilj ovog članka je da si proširite glazbeni „vokabular“ ispravnim redosljedom i razvijate – učite nove hvatove – akorde koji će vam pomoći kod naprednijih akorda koje ćete savladavati u budućnosti.

 

Ovaj članak možemo nazvati 2. dio prijašnjeg članka „akordi za gitaru za početnike“ gdje smo obradili 8 osnovnih durskih i molskih akorda, koje ste vjerujem većina Vas već savladala, a ukoliko niste svakako preporučam da se vratite na prijašnji članak i proučite osnovne akorde za gitaru.

 

U 1. dijelu naučili smo akorde C, A, G, E, D, Am, Em i Dm koje smo naveli kao osnovni akordi za gitaru. Danas ćemo naučiti akorde A7, B7, C7, D7, E7, G7, F7, Am7, Em7 i Dm7. Ovu grupu navedenih akorda zovemo septakordi (oznaka 7). Najčešće se koriste u pop glazbi, a neizbježni su blues glazbi gdje posebno dolaze do izražaja.

 

Ono što je bitno znati jest da je Septakord četverozvuk. Što znači da dodajemo četvrti ton kvintakordu, dakle za tercu više od kvinte akorda što stvara septimu iznad osnovnog tona u akordu. Vrste septakorda (ovo su osnovni septakordi s kojima ćete se najćešče susretati) :

 

 • Dominantni septakord – Označavamo ga sa 7 (primjer E7)
 • Veliki durski septakord – Označavo ga sa maj7, M7 (primjer Cmaj7 ili CM7)
 • Mali molski septakord – Označavamo ga sa m7 (primjer Am7)
 • Veliki molski septakord – Označavamo ga sa m-Maj7 ( primjer Dm(Maj7)) – koristi se dosta u jazz glazbi
 • Umanjeni septakord – Označavamo ga sa dim7 (primjer Bdim7) – koristi se dosta u jazz glazbi
 • Poluumanjeni septakord – Označavamo da sa min7-5 (primjer E min7-5)- koristi se dosta u jazz glazbi
 • Povećani septakord – Označavamo ga sa aug7, maj7+5 (primjer D aug7 ili Dmaj7+5) – koristi se dosta u jazz glazbi

Osnovni akordi za gitaru – Septakodri

 

osnovni akordi za gitaru


Dakle, ovo je 10 septakorda koje možemo svrstati u kategoriju osnovni akordi za gitaru.

Kao što sam naveo u prijašnjim lekcijama, najbolji način da se ovi osnovni akordi za gitaru nauče jest da ih koristite u pjesmama (odaberite nešto iz naše kolekcije pjesama). Dakle, odaberite jednostavnije pjesme koje imaju septakorde u strukturi i vježbajte hvatove dok vam ne postanu prirodni.

Par korisnih savjeta kod vježbanja akorda :

 • Žice na hvataljci gitare pritisnite s samim vrhom prstiju.
 • Približite prste vratu gitare, zgobovi u prstima moraju biti savinuti.
 • Provjerite da je pritisak na žice dovoljan da izbjegnete zujanje žice pri trzanju.
 • Kod pritiska žica prstima obratite pozornost da prsti ne dodiruju susjedne žice.
 • Pri hvatu akorda pripazite da je palac postavljen pravilno iza vrata gitare.
 • Nakon što ste postavili prste, provjerite ali se svaka žica u akordu čuje čisto i jasno.
 • Kod hvata F7 barre akorda postavite kažiprst uz prag i obratite pozornost na poziciju palca. Ukoliko imate problema s barre akordima savjetujem da pogledajte ovu lekciju.
 • Vježbajte promjene akorda svih akorda koje ste naučili do sada
 • Vježbajte akorde svakodnevno
 • Vježbajte akorde uz pjesme

I naravno ne zaboravite uživati pri vježbi. Za sva pitanja stojim Vam na raspolaganju. 🙂Mala Škola Gitare - komentari