Kupovina gitare vodič za početnike

Koju gitaru kupiti ? Kupovina gitare zna biti poprilično stresna. Koju gitaru kupiti, gdje kupiti gitaru, koju gitaru kupiti za početnika? Osobno mi je trebalo mnogo godina da bi pronašao model gitare koja je najpogodnija za moj stil sviranja i moj ukus. Kupovina gitare je procedura koju svi gitaristi trebaju proći. Izbor gitare se mijenja kako se razvijate kao gitarist. U samim počecima sviranja moj svijet gitare uglavnom se vrtio oko Jimi Hendrix-a, Eric Clapton-a, Jimmy Page-a i ostalih gitarskih bogova. Tada sam pod tim glazbenim utjecajima, naravno, kupio prvu električnu gitaru. Bila je to moja prva kupovina gitare i to kopija Fender Stratocastera ツ. Nedugo nakon električne gitare kupio sam elektro akustičnu gitaru također XY branda. Danas kad sam “nešto” stariji više pažnje posvećujem dobrom tonu gitare, a ne toliko brandu.

Dobio sam mnogo vaših upita na temu “kupovina gitare”. Iako sam već pisao članak na ovu temu, ovdje ću pokušati biti malo detaljniji. Teško je odabrati pravu gitaru, jer ih postoji mnogo, pa kako onda odabrati pravu? Moram reći da danas postoje jako dobre i kvalitetne gitare, za koje naravno treba izdvojiti poveću svotu. Ali naravno kao i u svemu, ima i onih koje nisu toliko dobre, a prodaju se za veću vrijednost nego što stvarno vrijede.

Krenimo nekim redom. Prije nego što odete kupiti gitaru razgovarajte s prijateljima, vašim učiteljem, s ljudima za koje znate da su u tom poslu. Uzmite si vremena slušati savjete, promatrajte, googlajte i skupljajte informacije prije nego što otvorite vaš novčanik.

Da bi vam pomogao oko nekih ključnih pitanja koju gitaru kupiti, sastavio sam 11 savjeta o kupovini gitare koji će vam nadam se pomoć oko izbora :

Kupovina gitare – 11 savjeta za odabir :

Kupovina gitare – savjet br.1 – Stil 

Prije nego se zapitate koju gitaru kupiti, zapitajte se koji je stil glazbe koji želite svirati?

(A) Želite li svirati rock, blues ili metal
(B) Želite li svirati i pjevati poznate pop pjesme
(C) Želite li svirati klasičnu glazbu

Ako je vaš odgovor A uzmite u obzir električnu gitaru
Ako je vaš odgovor B uzmite u obzir akustičnu gitaru
Ako je vaš odgovor C uzmite u obzir klasičnu gitaru

Kupovina gitare – savjet br.2 – Godine

Ako se radi o djetetu koje želi početi učiti svirati gitaru ( u dobi od 6-10 god.). Svakako predlažem da kupite klasičnu gitaru, dakle gitaru s najlonskim žicama. Iz razloga što su najlonske žice, puno lakše za stisnuti te će ih jagodice na prstima manje boliti. Također tenzija žica je puno manja što rezultira ugodnijem sviranju. Ovisno o veličini djeteta možete kupiti odgovarajuču veličinu gitaru. O veličinama gitare detaljnije u ovom članku.

Kupovina gitare – savjet br.3 – Stara gitara vs. nova gitara

Puno ljudi ima staru klasičnu i akustičnu gitaru negdje na tavanu. Ako ste tek početnik, predlažem da ne isključite mogućnost da pitate prijatelje, obitelj, rodbinu, susjede ako oni možda posjeduju nešto što liči na gitaru, te da vam tu istu gitaru posude na kraće vrijeme. U većini slučajeva takve gitare skupljaju prašinu i ljudi će vam ih rado posuditi, a u većini slučajeva i pokloniti samo da ih se riješe. S takvom gitarom uvijek možete otići do trgovine glazbenih instrumenta i pitati ih mogli li vam staviti nove žice. Zašto stara gitara ? Prije nego što se zaletite s kupovinom uzmite par satova gitare, na nekoliko tjedana ili mjeseci dok ne budete sigurni da želite nastaviti. Nakon određenog vremena vidjet ćete je li to ono što ste željeli i sigurni ste da želite nastaviti. U tom slučaju uvijek možete otići u trgovinu po novu.

Kupovina gitare – savjet br.4 – Električna gitara

Želite svirati jako glasno ? Ok, odgovor je vrlo jednostavan – električna gitara. Osim distorzije i glasnog sviranja, ako vas interesira clean zvuk, blues ton, engleski “crunch” zvuk, želite zvučati poput stones-a, floyd-a, who-a…električna gitara je najbolji izbor bez puno razmišljanja.

Ako ste početnik i tražite jeftiniju električnu gitaru predlažem da pogledate Squier (Fender), Epiphone (Gibson) ili Ibanez gitare. Naravno ima još brandova u toj kategoriji, ali ovi su svakako najpopularniji brendovi za početnike. Kad budete radili računicu oko kupovine električne gitare, nemojte zaboraviti uzeti u obzir da vam za električnu gitaru potrebno pojačalo i naravno kabel.

Kupovina gitare – savjet br.5 – Akustična gitara

Koju akustičnu gitaru kupiti? Kvalitetne akustične gitare imaju pun, bogat i čisti prirodan zvuk. Jeftinije akustične gitare možda ne zvuče tako dobro kao modeli iz srednje i više klase, ali ako ste početnik svakako će i jeftiniji modeli biti sasvim dovoljni na samom početku. Naravno, bez obzira ukoliko ste početnik možete kupiti i gitare iz više klase, ako si to možete priuštiti, zašto ne? Dakle nema pravila po tom pitanju, samo mišljenja. Osobno za početnike preporučam jeftinije akustične gitare iz srednje klase, popularno zvane “radničke” gitare, znači gitare namjenjene za vježbu, vježbu i samo vježbu. Od akustičnih gitara preporučam Fender, Washburn, Yamaha. Ibanez, Stagg, Melodi. Također ne treba isključiti kupovinu polovne akustične gitare, koje na oglasniku njuškalo.hr možete naći po dosta povoljnim cijenama.

Ako ste napredniji gitarista svakako provjerite popis poznatih proizvođača gitara na dnu članka. Želite li akustičnu gitaru kvalitetnijeg zvuka, morati ćete biti spremni potrošiti bar 5.000,00 kn, koliko se otprilike kreću cijene srednje-više klase akustičnih gitara. Također ako želite onu najbolju kvalitetu cijene mogu lako preći i 10.000,00 kn, pa i više. Dakle, nemojte pretjetivati kod kupovine, kupujte pametno, kupujte ono što vam stvarno u ovom trenutku treba.

Kupovina gitare – savjet br.6 – Klasične gitare

Klasična gitara ima bogat, topao i blag zvuk. To je dijelom zbog najlonskih žica. Ove gitare su uvijek dobar odabir za početnike, ukoliko neznate u koji stil glazbe bi se upustili. Dakle, s klasičnim gitarama ne možete pogriješiti, one su uvijek dobar odabir jer su mekane, tenzija žica je slaba radi čega su lako svirljive. U trgovinama ih možete naći već od 400,00 kn pa prema gore. Za početnike preporučam modele Yamaha, Stagg, Melodi, Hohner, ti modeli su među popularnijima kod početnika. Iako sam napomenuo prije u članku, ako kupujete gitaru za djecu ne zaboravite odabrati pravu veličinu.

Kupovina gitare – savjet br.7 – Izaberite ono što vam se sviđa

Kad idete u kupovinu gitare najvažnije je slušati vlastite uši. Koji vam se zvuk gitare od onih koji ste probali najviše sviđa, koja vam je najviše “sjela” u ruku, koja od gitara zvuči i izgleda najbolje? Naravno prodavač je tamo da vas uputi, savjetuje, preporuči ali vi ste ti koji moraju odlučiti i odabrati najbolje za vas. Uvijek slušajte savjete ali u konačnici se oslonite na zvuk i osjećaj gitare koji vas je najviše dojmio i nikada neće pogrešiti u odabiru. Zvuk i osjećaj gitare su individualna stvar svakog gitarista.

Kupovina gitare – savjet br.8 – Spuštanje žica

Uvijek tražite gitare s nižim žicama ili se dogovorite s djelatnicima u trgovini da spuste žice ukoliko je moguće. Ponekad to nije potrebno, ali često kod novih gitara potrebno je odraditi taj prvi “setup” odnosno podesiti vrat, most itd… što je sasvim normalno i uobičajeno. Neke trgovine naprave “setup” čim prime nove gitare, neke ne. Uglavnom možete ih zatražiti da vam to naprave i podese. Niže žice je puno ugodnije svirati, ruka i prsti su u prirodnijem položaju i osjećaj pri sviranju je puno bolji.

Kupovina gitare – savjet br.9 – Isprobaj 

Isprobajte što je više moguće gitara, uzmite si vremena i obiđite što više trgovina u vašem gradu. Naučite slušati i osjetiti razliku od gitare do gitare. Nemojte kupovati odmah. Vratite se sljedeći dan hladne glave i onda još malo odsvirajte. Takvim pristupom imati ćete puno objektivniji pogled na ono što zvuči dobro ili loše.

Kupovina gitare – savjet br.10 – Prednosti

S električnom gitarom je potpuna sloboda sviranja, od kombinacija i eksperimentiranja sa stotinama gitarskih efekata do nadogradnje pojačala s dodatnim boxovima, lampaških glavama, predpojačalima… što nam u konačnici daje fantastičan zvuk i potpunu slobodu i kreativnost u kreiranju vlastitog zuka ili tona. Osim toga električnu gitaru je poprilično ugodnije, možemo reći i lakše svirati u odnosu na akustičnu, radi manjeg vrata, slabije tenzije i tanjih žica. Također ako nemate prostor za vježbu možete svirati i vježbati bez pojačala, na taj način ne smetate nikome dok vježbate.

Akustična i klasična gitara ne trebaju pojačala. Samo tijelo (rezonantna kutija) akustičnim i klasičnim gitarama služi kao “prirodno pojačalo”. Sve što vam treba da zvučite dobro je samo gitara bez ikakve dodatne opreme.

Klasična gitara radi na istom principu kao akustična, razlika je što klasična ima najlonske žice koje su lakše i mekše pod prstima pri sviranju, te je tenzija žica manja. Također klasične gitare imaju širi vrat od akustične i električne gitare što je idealno za one gitariste s većim rukama i debljim prstima.

Kupovina gitare – savjet br.11 – Mane i nedostaci

Za dobar zvuk električne gitare treba dodatno uložiti u opremu koja i nije baš jeftina. Trebate pojačalo, kablove i vjerovatno nekakav multiefekt ili single pedalu da možete vježbati i eksperimentirati s zvukom. Dakle ako se odlučite za električnu ne zaboravite na dodatne troškove.

Akustičnu gitaru je teže svirati od električne radi debljih žica i jače tenzije, ali je svakako vrijedno truda. Radi debljeg vrata klasična gitara nije najbolji izbor za one s manjim rukama, imajte i to na umu.

Zaključak :

“Kupovina gitare može biti stresan i kompliciran podhvat, ali ako dobro obavite domaću zadaću i informirate se na pravilan način vjerujem da ćete pronaći savršenu gitaru koja odgovara vašim potrebama. Nadam se da vam je ovaj članak “Koju gitaru kupiti” pomogao da vas usmjeri i olakša vam odabir.”Mala Škola Gitare - komentari